W świecie surowców wtórnych – definicja, podział, przykłady

24 czerwca 2020 |

Mianem surowców wtórnych określa się odpady ponownego przetworzenia, do których zaliczamy wszystkie produkty uboczne systemu dystrybucji dóbr – od nadwyżek produkcyjnych, przez produkty wadliwe, aż po opakowania spełniające poniższe kryteria. Surowcem wtórnym jest taki surowiec, który poddany odpowiedniej obróbce może zostać ponownie wykorzystany w różnych dziedzinach gospodarki.

Surowce wtórne mogą być przetwarzane i wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki tylko dzięki selektywnemu zbieraniu odpadów, zarówno przez osoby fizyczne, jaki i przedsiębiorstwa, które odpowiednio selekcjonują odpady produkcyjne i produkty wadliwe nienadające się do sprzedaży.

Jakie surowce wtórne wyróżniamy?

W przypadku odpadów komunalnych wyróżnia się przede wszystkim surowce wtórne takie, jak:

  • papier,
  • tworzywa sztuczne,
  • szkło,
  • aluminium.

W zależności do gminy surowce te są segregowane zgodnie z określonymi zasadami. Najczęściej ze względów praktycznych aluminium i tworzywa sztuczne wrzucane są do wspólnego kontenera na odpady, chyba, że aluminium zbieramy osobno z myślą o późniejszej sprzedaży złomu w skupie.

Jakie surowce wtórne przyjmuje skup?

To, jakie surowce wtórne przyjmuje dany skup zależy od jego oferty. Nasz skup specjalizuje się w metalach kolorowych oraz makulaturze. Na liście metali kolorowych, które obejmujemy ofertą skupu znajdują się m.in. aluminium, stal kwasowa, miedź, mosiądz i brąz, cynk i znal, ołów, stal czarna. Co obejmuje nasza oferta skupu papieru?

Specjalizujemy się w obsłudze pełnego asortymentu papieru produkcyjnego – od czystych odpadów opakowaniowych, przez odpady gazetowe, reklamowe i ścinki drukarskie. Usługi związane z zarządzaniem odpadami papierowymi kierujemy przede wszystkim do firm produkcyjnych oraz drukarni i firm poligraficznych, które ze względu na obowiązujące regulacje prawne są zobowiązane do zarządzania odpadami produkcyjnymi w określony sposób.

Skup aluminium i innych metali kolorowych dla klienta indywidualnego

O ile klienci hurtowi skupu metali kolorowych mogą liczyć na odbiór odpadów produkcyjnych i wadliwych wyrobów aluminiowych praktycznie z dowolnego miejsca w kraju, o tyle klienci indywidualni najczęściej sami dostarczają aluminium oraz metale kolorowe do skupu. Z odpadów komunalnych do skupu trafiają przede wszystkim opakowania po napojach i innych wyrobach spożywczych, a także różnego rodzaju komponenty wykorzystywane w energetyce, motoryzacji, budownictwie i przemyśle elektronicznym. Szacuje się, że w naszym kraju do recyclingu trafia ponad 95% odpadów aluminiowych – od odpadów poprodukcyjnych, po zużyte opakowania, części i komponenty.