Jakie surowce obsługuje skup metali kolorowych?

24 czerwca 2020 |

Większość z nas wiele razy widziała reklamę skupu metali kolorowych czy złomowiska specjalizującego się w odbiorze metali kolorowych. Czym zajmują się takie miejsca? Jakie metale zalicza się do metali kolorowych? Czy opłaca się je oddawać do skupu?

Metale kolorowe

Mianem metali kolorowych określa się metale nieżelazne, a więc inne niż żelazo czy stopy metali zawierające żelazo. W praktyce do metali kolorowych zalicza się m.in. miedź, cynk, cynę, ołów i aluminium, a do stopów metali niezawierających żelaza mosiądz i brąz. Wszystkie te surowce charakteryzują się połyskiem oraz dobrym przewodnictwem cieplnym. Poza tym, mają różnorodne właściwości fizyczne, chemiczne, mechaniczne i technologiczne. To właśnie różnorodność właściwości metali kolorowych decyduje o ich licznych zastosowaniach w wielu dziedzinach techniki i przemysłu.

Dodatkowo metale nieżelazne i ich stopy można podzielić na metale lekkie i metale ciężkie. Do metali lekkich zalicza się metale łatwo topliwe, takie jak magnez i aluminium oraz trudno topliwe jak tytan. Podobny podział możemy zaobserwować w przypadku metali ciężkich, przy czym obok łatwo i trudno topliwych występują w tej kategorii także metale bardzo trudno topliwe. Do łatwo topliwych metali ciężkich zalicza się: cynk, kadm, cynę, ołów i bizmut. Do trudno topliwych: cyrkon, kobalt, nikiel, miedź, pallad, srebro, platynę, złoto. Wśród bardzo trudno topliwych metali ciężkich wymienić można molibden, tantal i wolfram.

Co w praktyce przyjmuje skup metali kolorowych?

W praktyce na skupie metali kolorowych możemy znaleźć przede wszystkim przedmioty pochodzące z gospodarstw domowych wykonane z popularnych metali nieżelaznych oraz ich stopów, a także odpady produkcyjne. W skupach metali kolorowych zazwyczaj najwięcej jest dostaw aluminium, przede wszystkim w postaci elementów i komponentów aluminiowych z branży motoryzacyjnej i budowlanej, odpadów produkcyjnych z zakładów produkujących opakowania i komponenty z aluminium oraz puszek aluminiowych po napojach. Do skupów metali kolorowych trafiają również duże ilości stali kwasoodpornej, która miała zastosowanie w elementach konstrukcyjnych, gastronomii oraz przemyśle motoryzacyjnym. Znajdziemy tu także miedź, która dzięki swoim właściwościom przewodnictwa cieplnego i elektrycznego znajduje zastosowanie w przemyśle energetycznym i przy produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Skup metali kolorowych przyjmuje również przedmioty lub odpady produkcyjne z mosiądzu i brązu, cynku, ołowiu, cyny oraz ze znalu.